Basic Income – przystanek: Alaska

W październiku każdy mieszkaniec Alaski otrzymuje od stanu czek. Nie jest to zapłata za ich usługi, ani zwrot nadpłaty podatku: jest to wynagrodzenie za sam fakt zamieszkiwania Alaski.
W jednym z najbardziej libertyńskich stanów USA, ludzie otrzymują to, co w zasadzie stanowi powszechny dochód podstawowy. W roku 1976 ówczesny gubernator Alaski, Jay Hammond – liberalny republikanin – ustanowił Alaska Permanent Fund,  odkładając część naftowych dochodów stanu. Fundusz inwestuje w akcje, obligacje, nieruchomości i inne aktywa. Dochód z tych inwestycji wypłacany jest jako coroczna dywidenda każdemu obywatelowi Alaski, opiewając od 1982 r. na sumę od 1000 do 3000 USD.
Pieniądze te zmniejszyły nierówności dochodów na Alasce do najniższego poziomu w USA w 2016 roku. Co więcej, libertyńskie nastawienie stanu nie zmniejszyło poparcia dla redystrybucji dochodów naftowych obywatelom. Wg Billa Wielechowskiego – senatora demokratów z Anchorage – jest on określany jako najbardziej popularny program w historii USA. Ludzie polegają na nim aby dokonać zakupów paliwa i żywności. Pomaga im związać koniec z końcem.

https://www.msn.com/en-us/news/us/alaska-gives-cash-to-its-citizens-every-year-the-rest-of-the-us-could-too/ar-BBMya86?ocid=spartanntp